Home News Local news Brief: Agriculture Fair Winners

Brief: Agriculture Fair Winners

0

Nov. 20, 2006 — The 24th annual St. Thomas-St. John Food and Agriculture Fair drew to a close Sunday afternoon after hosting about 5000 guests during the weekend event. People were still flowing into the grounds of the Reichhold Center for the Arts Sunday afternoon, coming back for more or just squeezing in a few late moments.
Here is the list of the 2006 winners:
Crop Farmer of the Year
Michael Bryan
Livestock Farmer of the Year
Leslie Todman
Nursery Plants
First Place: De Plant Man
Second Place: Wilfred Hogan
Third Place: Sylvie Ledee
Produce
First Place: Charles Leonard
Second Place: Michael Bryan
Third Place: Alexandrina Anthony
Arts and Crafts
First Place: Alton Evans, Jr.
Second Place: Elma Brathwaite
Third Place: Leah Norton
Prepared Foods
First Place: Audrey Henry
Second Place: Upward Bound
Third Place: Joycelyn Monsanto
Best Swine
First Place: Garfield Pemberton
Second Place: Garfield Pemberton
Best Beef Cattle
First Place: Larry Boschulte, Solberg Farms
Second Place: Henry Richards Sr.
Best Dairy Cattle
First Place: Henry Richards Sr.
Second Place: Larry Boschulte, Solberg Farms
Best Ram Sheep
First Place: Nathaniel Tuitt
Second Place: Etien Frett
Third Place: Lionel Boschulte
Best Ewe
First Place: Nathaniel Tuitt
Second Place: Etien Frett
Third Place: Lionel Boschulte
Best Buck Goat
First Place: Etien Frett
Second Place: Lionel Boschulte
Best Doe
First Place: Lionel Boschulte
Second Place: Etien Frett
Best Poultry
First Place: Etien Frett
Second Place: Garfield Pemberton
Third Place: Larry Boschulte, Solberg Farms
Best Waterfowl
First Place: Larry Boschulte, Solberg Farms
Second Place: Garfield Pemberton
Third Place: Etien Frett
Best Exotic Poultry
First Place: Larry Boschulte, Solberg Farms
Second Place: Lionel Boschulte
Third Place: Etien Frett
Student Essay Winners
First Place: Ronald Williams
Second Place: Lauren Liburd

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here